Magiczny kram


Magia uśmiechu. Magia czekolady. Magia zakupów. Magia kamieni. Magia miłości. Magia słowa. Magia kolagenu. Magia przebaczenia. Magia muzyki. Magia świąt. Magia….


Czym dla Was jest magia? Myśleliście kiedyś o magii w waszym życiu?


Odszedł pastor Robert David Gamble. Wielki wspaniały człowiek. Człowiek- Legenda. Magiczny gość - jak to mówi dzisiejsza młodzież wychowana na powieściach J.K. Rowling.


R.D.Gamble, dla przyjaciół- Bob, pomagał załatwiać Polakom sprawy urzędowe w Bostonie, podczas stanu wojennego. Za własne pieniądze wydał po polsku książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać , żeby dzieci do nas mówiły” i sprzedawał ją za symboliczną kwotę- magia tej książki kosztowała tyle co bochenek chleba. Przez znajomych Polaków nawiązał kontakt z grupą AA w Poznaniu i przysyłał do Polski amerykańskich terapeutów oraz wysyłał do Stanów Zjednoczonych naszych terapeutów na szkolenia. Założył Wydawnictwo Media Rodzina. Nie myślał o nim jak o biznesie, tylko jak o misji. Prowadził rozgłośnię radiową Radio Obywatelskie, której był właścicielem. Wyobrażacie sobie talk radio rodem z ameryki w latach 90-tych w Polsce? Czyż to nie magia w czystej postaci? Hasło rozgłośni brzmiało : „Radio, które słucha Ciebie”. Robert Gamble przez kilkanaście lat każdą Wigilię spędzał w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera w Poznaniu. Organizował tam świąteczny poczęstunek dla bezdomnych i nie tylko. Dotykał ludzkich serc. Sprawiał, że samotność i smutek przestawały istnieć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.


W 1999 roku pastor Gamble przywiózł do Poznania brytyjskie wydanie książki „Harry Potter and the Philospoher’s Stone” z silnym postanowieniem wydania jej w Polsce. Za jego postanowieniem stało się coś jeszcze - coś, co ja nazywam „palcem Bożym”, a w jego ustach brzmiało : „Pan Bóg reżyseruje”. Robert często jeździł do Edynburga, gdzie studiował jego syn. W okolicy miał znajomą anglikańską panią pastor. Zbiegiem okoliczności do tej samej parafii należała J. K. Rowling. Gdy pani pastor o tym napomknęła, Robert natychmiast zadzwonił do Poznania i polecił podwyższyć ofertę na książkę. Media Rodzina uzyskała prawa do wydania całej serii. Chodź książka była w kręgach kościelnych uznawana za kontrowersyjną, Bob nigdy nie miał wątpliwości, że Harry Potter jest wspaniałą opowieścią o odwiecznej walce dobra ze złem. Lubił cytować wypowiedź J. K. Rowling : „Nie wierzę w magię. Wierzę w siłę wyobraźni”.


Cześć pamięci Roberta Gamble


Lubię magię. Uwielbiam czarować rzeczywistość. Celebruję magiczne momenty w swoim życiu. Kolekcjonuję cytaty o magii i sprawdzam ich moc na co dzień. Są jak zaklęcia:) Moje ulubione zamieszczam poniżej:


Ach, muzyka... To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy?!” J. K. Rowling


Życzenia są nieprawdziwe. Nadzieja jest prawdziwa…jest jedyną prawdziwa magią” Lani Taylor


Miłość może pokonać wiele przeciwności. To skarb wart więcej niż wszystkie cuda. Najpotężniejsza magia we wszechświecie” Collen Houck


Zakochanie to także rodzaj magii” Rachel Hawkins

Miłość i magia są proste i nieskomplikowane, ich potęgę ogranicza tylko nasz brak odwagi i wiary w siebie” Santa Monteflore


Moja matka zawsze powtarzała, że kto robi to, co kocha, ten na co dzień ma do czynienia z czystą magią” Preehti Nair


Magia ma jednak w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie” Terry Pratchett


Książki są wybitnie przenośnymi czarami” Stephen King


Czary to sposób życia, a nie zestaw sztuczek i zaklęć” Dariusz Chwiejczak


- Życie jest takie, jakie chcemy, żeby było. No…, może nie zawsze, ale w przeważającej większości. A ja chcę, żeby nasze życie było kolorowe i magiczne - mawiała bohaterka mojej powieści, dekorując werandę donicami z bazylią i tymiankiem, ozdabiając pnie drzew małymi lampkami, piekąc placki ziemniaczane w kształcie serc, pakując prezenty w siedem kartonów i siedem warstw papieru, dzieląc się kanapką z bezdomnym, koczującym pod „monopolowym”, zamykając słońce w słoikach przez wekowanie owoców, ogórków i musów pomidorowych, pisząc wiersze piórem i atramentem, całując klawisze pianina, na których jej mąż grał wieczorami Sonatę Księżycową, pisząc „kocham Was” szminką na lustrze, paląc świece do kolacji, ozdabiając koronką słoiki do przechowywania mąki i soli, nosząc jedwabne pończochy zamiast rajstop, obsypując płatkami kwiatów obrus do niedzielnego obiadu, a czasem podłogę i brzeg wanny pełnej jaśminowej piany, gdy jej córka miała zły dzień i potrzebowała dodatkowej porcji magii.


Nie masz wpływu na swoją chorobę, decyzję sądu, włamanie, kradzież, utratę pracy, wypadek na autostradzie i nie możesz przedłużyć swojego życia nawet o minutę, ale MOŻESZ SWOJE ŻYCIE POGŁĘBIAĆ, UBOGACAĆ I CZYNIĆ PIĘKNIEJSZYM KAŻDEGO DNIA – napisała kiedyś na ceglanym murku przy garażu i to zmieniło cały mój świat :)Renata Dominek

56 views2 comments

Recent Posts

See All